Witajcie! ;) Dziś mamy cudowne święto ;) Dzień dziecka - z tej okazji dla niektórych dużych dzieci upiekłam przepyszną tartę z rabarbarem ;) Spód, to nic innego jak kruche ciasto z poprzedniego przepisu na szarlotkę LINK TUTAJ. Receptura jest ta sama, tylko ilość składników zmniejszona o połowę. Cały proces od przygotowania ciasta, rabarbaru, pieczenia i zrobienia bezy zajął mi ok. 2 godzin. Ciasto rozpływa się w ustach. Kawałek można spokojnie wziąć w dłoń, lub zajadać widelczykiem. Kwaśny rabarbar z słodką bezą tworzy oczywiście - kompozycję doskonałą ;)



Do tarty użyłam metalowej formy o średnicy 26 cm z wyjmowanym dnem. Ponadto potrzebowałam kilku atrybutów cukierniczych: opalarki ( do cremu brulee), termometra, miksera planetarnego oraz rękawa. Termometr jest niezbędny do zrobienia włoskiej bezy. Białka musimy zaparzyć odpowiednio podgrzanym syropem. Natomiast opalarka pozwala nam uzyskać oryginalną podpalaną fakturę. Dzięki rękawowi cukierniczemu mogłam zaszaleć, tworząc rożne wzorki z bezy ;)

Reasumując, poniżej przedstawiam przepis.




Składniki na kruchy spód:
* 150 gramów mąki pszennej tortowej typ 450
* 100 gramów mąki krupczatki
* 125 gramów bardzo zimnego masła min.82% tłuszczu
* 1 żółtko w temperaturze pokojowej
* ok. 1/2 szklanki cukru pudru ( lub według upodobań)
* 1/2 łyżki kwaśnej i gęstej śmietany 18% w temperaturze pokojowej
Ponadto potrzebujemy:
* ok. 1,4 kg rabarbaru ( podczas podsmażania rabarbar straci na objętości)
* 3 łyżki cukru

Składniki na bezę włoską:
* 2 białka w temperaturze pokojowej
* szczypta soli
* 140 gramów cukru
* 30 ml wody

Przygotowanie kruchego spodu:
Masło kroimy w kostkę ( pamiętajmy aby masło było naprawdę zimne). Mąkę pszenną i mąkę krupczatkę łączymy z masłem i siekamy. Można siekać nożem lub łopatką metalową. Ja preferuję łopatkę, jest bardziej poręczna i wygodna. W momencie gdy mąka razem z masłem będzie przypominała konsystencję piasku, robimy wgłębienie. Dodajemy cukier puder, żółtko i śmietanę.
Wszystko razem łączymy nadal siekając. Kiedy składniki wyraźnie się połączą, a ciasto będzie bardziej zbite możemy wyrabiać je rękami. Nie długo, minutę, dwie i tworzymy zwartą kulę. Następnie nieco ją spłaszczamy i chowamy do lodówki na ok. 15-20 minut.

Nastawiamy piekarnik na 180'C grzanie góra/dół. Formę do tarty smarujemy masłem - spód oraz brzegi. Schłodzone ciasto wyjmujemy z lodówki i wałkujemy na wysokość ok. 3 mm. Ciasto przekładamy na formę, ubytki dolepiamy i dziurkujemy ciasto za pomocą widelczyka. Jeżeli zostanie nam troszkę ciasta, schłodźmy je z powrotem w lodówce ( przyda się do dekoracji ).




Tak przygotowaną formę z ciastem wkładamy do piekarnika na 20 minut. Po około 17 minutach pieczenia, obserwujemy spód czy nie jest już wystarczająco zarumieniony. Podpieczony spód wyjmujemy z piekarnika. UWAGA: nie wyłączamy piekarnika!

Kiedy spód się podpieka przygotowujemy rabarbar. Obieramy go - jeżeli jest taka potrzeba. Młody rabarbar jest bardziej miękki, natomiast starszy ma włóknistą, nieprzyjemną skórkę. Kroimy na mniejsze kawałki, podduszamy kilka minut na patelni razem z cukrem. Miękki rabarbar odcedzamy z nadmiaru płynu.
  


Na podpieczony spód wykładamy rabarbar. Możemy dolepić po bokach resztę surowego ciasta. Gotową tartę wkładamy z powrotem do piekarnika nagrzanego do 180'C. Tym razem pieczemy ok 30 minut. Przy mocnym piekarniku tarta naprawdę szybko się upiecze.
Gotową tartę wyjmujemy od razu i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Dopiero gdy tarta całkowicie wystygnie zabieramy się za przygotowanie włoskiej bezy.





Przygotowanie włoskiej bezy:
** Przygotuj wszystkie składniki i narzędzia w zasięgu ręki ** Białka w temperaturze pokojowej umieszczamy w misie miksera. Dodajemy szczyptę soli i włączamy z początku na średnie obroty. Moc miksera zwiększamy na największe obroty w momencie kiedy białka się spienią. Ubijamy tak długo aż będą całkowicie sztywne ( jak na zdjęciu powyżej). W momencie gdy białka są ubijane, nastawiamy na średniej mocy palnika nieduży garnek z odmierzoną wodą i cukrem.  Podgrzewamy do 118'C. Podgrzewanie może potrwać ok 5 minut. Sprawdzamy za pomocą termometra, temperaturę syropu. Nie może być ani niższa ani wyższa. Musi mieć 118'C. W momencie gdy nasz syrop uzyska właściwą temperaturę, a nasze białka są już ubite na sztywno (moc miksera musi być włączona na maksymalną) wlewamy syrop bardzo cienkim strumieniem do białek. Wlewamy wolno i ostrożnie - mikser musi mieszać bardzo szybko. Kiedy wlejemy już cały syrop- mikser powinien mieszać bezę do momentu aż misa miksera wystygnie. Może to potrwać nawet 7 - 8 minut.

Wykończenie:
Gdy nasza beza jest lśniąca i sztywna, wykładamy ją na przestudzoną tartę. Możemy to zrobić za pomocą szpatułki lub rękawa cukierniczego. Następnie opalamy za pomocą opalarki. Część gdzie nie dodaliśmy bezy możemy posypać cukrem pudrem.
Smacznego! ;)




1 komentarz:

  1. Wspaniała tarta, wygląda przepięknie, a dodatek rabarbaru to coś dla mnie, bo uwielbiam jego kwaskowy smak :)

    OdpowiedzUsuń